Poslední červencovou sobotu měli v kalendáři zakroužkovanou všichni ti, kteří obdivují silné podomácky vyrobené nebo tovární malotraktory. Již posedmé se totiž v Podivíně konala akce s názvem Podivínský mazec, jejímž partnerem byla již tradičně také naše společnost Alcaplast.

„Několik stovek lidí mohlo obdivovat na pětadvacet traktorů z nejrůznějších koutů republiky – jak ze sousedních obcí, tak například i z Jizerských hor nebo Havlíčkova Brodu. Právě borec z Jizerských hor si odvezl první cenu v soutěži Pohár konstruktérů za nejlépe podomácky zhotovený malotraktor,“ prozradil hlavní organizátor akce Rostislav Svačina, který byl s letošním ročníkem nadmíru spokojený.

Autor: FOTOGRAFPODIVIN.CZ

Také letos soutěžili nadšenci hned ve třech disciplínách. „První z nich byla jízda zručnosti, druhou tahání břemene, jímž byla obrovská pneumatika, a třetí pak královská disciplína – jízda na čas,“ vyjmenoval Svačina s tím, že jako odměnu pro vítěze měl tým organizátorů připravený pohár, medaili a diplom.

Traktory organizátoři stejně jako v předchozích ročnících rozdělili do několika kategorií. „Oproti dřívějšku jsme je však mírně pozměnili. Tentokrát účastníci soutěžili v kategoriích podomácky vyrobených traktorů s odpruženými nápravami, podomácky vyrobených traktorů s tuhými nápravami a továrních malotraktorů. Do posledních jmenovaných jsme zařadili například kuboty nebo tékáčka,“ upřesnil Svačina, kterému se po sedmi letech konání akce konečně podařilo zvítězit. První místo si odnesl za kategorii podomácky vyrobených traktorů s tuhými nápravami.

Zajímavostí bylo i v letošním roce vyhlášení nejstaršího a nejmladšího účastníka soutěží. „Nejstarším bardem byl šestašedesátiletý traktorista, nejmladšímu soutěžícímu bylo dokonce pouhých čtrnáct let,“ překvapil Svačina a potvrdil tak, že v soutěži tohoto typu věk skutečně nehraje žádnou roli.

„Přesto, že soutěže vypadají mnohdy nebezpečně, nezranil se, naštěstí, nikdo. Nepříjemnost zažil snad jen jeden mladík, který má ve svém podomácky vyrobeném traktoru motor z motorky. Poté, co dorazil do cíle, strhl prudce řízení a jeho úzký malotraktor se položil na stranu. Mladík nejspíš odtušil, jak jeho dojezd dopadne, proto zavčasu uskočil,“ popsal drobnou nehodu Svačina.