Areál pod břeclavským zámkem patřil v sobotu 28. července 2018 více než stovce krojovaných z nejrůznějších koutů nejen Horňácka, Slovácka, Podluží, Hané a Valašska, ale také ze slovenských měst Kúty, Nové Město nad Váhom, Myjava nebo Detva. Vůbec poprvé se tam uskutečnilo 3. Setkání přátel jižní Moravy, které podpořila také naše společnost Alcaplast. Součástí akce bylo i vyhlášení výsledků o nejkrásnější krojovaný pár.

„Lidé, kteří hlasovali přes internet na našich stránkách I love jižní Morava, nakonec za nejkrásnější krojovaný pár vybrali Adélku a Petra ze Svatobořic-Mistřína. A jen pro zajímavost, v den setkání Adélka oslavila svoje osmnáctiny,“ prozradil organizátor setkání Jan Záhora. Adélce s Petrem naše společnost věnovala poukaz na třídenní pobyt ve Vinařství Obelisk a sadu šesti vín z jeho produkce.

Foto: Klára Poláčková

Program setkání odstartoval kolem jedenácté dopoledne slavnostním průvodem krojovaných od gymnázia k zimnímu stadionu. I přes teploty šplhající se vysoko nad třicet stupňů Celsia si pod chátrající břeclavský zámek našlo cestu několik stovek přihlížejících, které po celé odpoledne programem provázel moderátor Martin Rezek.

Milovníkům folkloru se představily cimbálové muziky a folklorní soubory jak z České republiky, tak i ze Slovenska. Náročný, ale přesto povedený program, završilo v devatenáct hodin vystoupení cimbálové hudby Musica Folklorica.